0 800 75 56 25
Як працює ринок страхування життя під час війни

Як працює ринок страхування життя під час війни

11.04.2023

Вторгнення країни-агресора на територію України викликало чимало наслідків в такому соціально важливому секторі, як страхування життя. Проте багатьом страховим компаніям вдалось втриматись на плаву та згодом навіть вирівняти показники. Наразі головне питання – що чекає страхову індустрію в найближчому майбутньому?

Початок: яким був ринок страхування життя до повномасштабного вторгнення

Хоч індустрія страхування не виділялась великими обсягами, проте останній роки були досить успішними – за останні три роки він виріс майже втричі. Зросли як страхові платежі, так і виплати на користь клієнтів.

Початок 2022 року показував чудову динаміку росту. Ринок розвивався через підвищений інтерес українців до страхування життя через пандемію. Окрім того, дискусія на тему пенсійної реформи стимулювала зацікавленість в програмах накопичувального страхування.

Детальніше про програму страхування від Covid-19

У 2020 році страхові компанії, які спеціалізуються на страхуванні життя, збільшили свої резерви на 21%.Цей тренд продовжився й у 2021 році. На початку 2022 року загальна сума страхових резервів у life-секторі становила близько 14 млрд грн. Після цього компанії зі страхуванням життя стали головними кандидати на роль системного інституційного інвестора. Однак все змінилось зранку 24 лютого.

Зміни у 2022 році

У 2022 році ринок страхування життя очікувано скоротився через труднощі, з якими зіткнулась галузь протягом перших місяців після 24 лютого. Воєнні дії та масова міграція негативно відобразилась на показниках індустрії. Українці не змогли утримувати свої портфелі через фінансові труднощі. Тож виплати за викупними сумами (частина платежів, яка повертається за дострокового розірвання договору) збільшились у 2 рази.

Як застрахувати себе та близьких від воєнних дій?

Поступово клієнти страхових компаній пристосувались до нових реалій і до літа 2022 року сектор страхування в Україні запрацював майже так само, як і до війни. За попередніми даними компаній, які складають понад 97% ринку страхування, надходження страхових премій за 2022 рік зменшилися всього на 14% порівняно з 2021 роком.

Плани на майбутнє

Хоча ринок страхування життя показує незначне падіння за результатами року, говорити про його стабілізацію зарано. Клієнти з накопичувальними договорами продовжують регулярно сплачувати платежі, тому обсяги премій, з урахуванням індексації, все ж зростають. Але нових клієнтів, орієнтованих на такі договори, на жаль, стало менше. Якщо у 2021 році такі договори уклали 121,8 тис. українців, то за аналогічний період 2022 року їх підписали лише 57,4 тисячі.

Основне завдання страхового ринку на наступний рік — зберегти клієнтів та знайти нові фактори для стабілізації та зростання бізнесу. Новий закон «Про страхування» може стати поштовхом до розвитку галузі попри всі труднощі. Вагомим важелем може бути і запуск другого рівня нарахування пенсії, де компанії зі страхування життя матимуть змогу брати участь.

Ринок страхування життя не повністю відчув усі негативні наслідки, що виникають у військових умовах, і наразі залишається стійким. Проте наприкінці 2023 року стане очевидним, як цей ринок реагує на довгострокові виклики. Незважаючи на це, українські страхові компанії мають всі шанси успішно впоратися з усіма викликами.

Інші новини

АТ «СК «ОПІКА» добровільно виходить з ринку шляхом виконання страхового портфеля
Національний банк України надав дозвіл АТ “CК “ОПІКА” на вихід з... подробиці
03.04.2024
ОГОЛОШЕННЯ ПРО ПРОВЕДЕННЯ КОНКУРСУ З МЕТОЮ ОБРАННЯ СУБ’ЄКТА АУДИТОРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
АТ «СК «ОПІКА» оголошує про проведення конкурсу з обрання суб’єк... подробиці
11.12.2023